Odkryj swój talent! Za nami konferencja „Edukacja z praktyką – partnerstwa na rzecz dualnego kształcenia zawodowego”

Odkryj swój talent! Za nami konferencja „Edukacja z praktyką – partnerstwa na rzecz dualnego kształcenia zawodowego”

Opublikowany

W ostatnich latach na rynku pracy w Polsce można zaobserwować  niepokojące zjawisko: mimo wysokiego bezrobocia wśród ludzi młodych  pracodawcy niezmiennie wskazują, że nie mogą znaleźć osób posiadających  oczekiwane przez nich kwalifikacje. Z badań potrzeb pracodawców  jednoznacznie wynika, że najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani  pracownicy fizyczni. W Unii Europejskiej wysoko cenione jest kształcenie  dualne, tj. łączące naukę w szkole z praktyczną nauką zawodu u  pracodawcy, ponieważ zwiększa ono konkurencyjność młodych ludzi na rynku  pracy. Odbudowa systemu kształcenia zawodowego z uwzględnieniem  edukacji w miejscu pracy jest wyzwaniem, przed jakim w Polsce stoimy.

Czy  współpraca się opłaca? Jakie są potrzeby edukacji zawodowej i biznesu? W  jakiś sposób program Erasmus+ wspiera dopasowanie kształcenia  zawodowego do potrzeb rynku pracy? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali  uczestnicy konferencji pt. „Edukacja z praktyką – partnerstwa na rzecz  dualnego kształcenia zawodowego”, która odbyła się 20 listopada w  Warszawie. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji,  Narodowa Agencja Programu Erasmus+. Konferencja została objęta honorowym  patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Nauki i Szkolnictwa  Wyższego. Partnerami merytorycznymi konferencji były: Instytut Badań  Edukacyjnych i Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Konferencja rozpoczęła Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce (European Vocational Skills Week) oraz promowała ideę Europejskiego systemu akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET – European Credit System for Vocational Education and Training).  Głównym celem konferencji  była promocja kształcenia i szkolenia  zawodowego poprzez prezentację doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie  działań na rzecz rozwoju kompetencji, umiejętności i talentów. Spotkanie  było doskonałą okazją do wymiany informacji na temat wartości dodanej  systemu ECVET w tworzeniu partnerstw międzynarodowych oraz we wspieraniu  współpracy szkół zawodowych i uczelni z rynkiem pracy, w tym w obszarze  kształcenia dualnego. Istotnym elementem była ponadto tematyka  doradztwa edukacyjno-zawodowego i jego rola w budowaniu ścieżek kariery.

W  trakcie sesji tematycznych zaproszeni goście podzielili się opiniami na  temat tworzenia i działania partnerstw szkół zawodowych i wyższych z  pracodawcami oraz kształcenia dualnego na poziomie wyższym.  Zaprezentowane zostały także rozwiązania dotyczące doradztwa  edukacyjno-zawodowego oraz walidacji efektów uczenia się uzyskanych poza  systemem edukacji formalnej na uczelniach.

Punktem kulminacyjnym  konferencji był pokaz praktycznych umiejętności uczniów ze szkół  zawodowych uczestniczących w programie Erasmus+. Całość uświetnił występ  kwartetu smyczkowego ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B.  Rutkowskiego w Krakowie.

O Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych

Celem  inicjatywy, organizowanej w dniach 20-24 listopada br. pod hasłem  „Odkryj swój talent”, jest podniesienie atrakcyjności i poprawa  wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie. W ramach tej  inicjatywy Komisji Europejskiej w całej Europie odbędzie się szereg  wydarzeń na szczeblu międzynarodowym, krajowym i lokalnym, w czasie  których instytucje o podobnym profilu będą miały sposobność do  nawiązania kontaktów i wspólnego działania na rzecz rozwoju kompetencji  zawodowych.

Pierwszy Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych  odbył się w dniach 5-9 grudnia 2016 r. W całej Europie zorganizowano  ponad 900 wydarzeń, z czego prawie 100 miało miejsce w Polsce. W Polsce  inicjatywę promuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja  Programu Erasmus+. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to  doskonała okazja, aby zainteresować swoimi działaniami zarówno  społeczność lokalną, jak i międzynarodową.Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z konferencji.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week

temu

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ma zaszczyt zaprosić do udziału w Konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week.. Głównym celem wydarzenia jest promocja kształceni
Konferencja inaugurująca Europejski Korpus Solidarności

temu

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności Zamek Ujazdowski Warszawa, 30 października 2018. Europejski Korpus Solidarności to nowy program Komisji Europejskiej umożliwiający młodzieży zdobycie cennego doświadczenia, rozwój umiejętności i wniesienie wkładu na rze
Konkurs Selfie+ 2018

temu

Platforma selfie+ to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programów: Erasmus+, PO WER, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, służące prezentowaniu działań projektowych realizowanych przy wsparciu Fundacji  Rozwo
Sukces i doświadczenie – EuroSkills 2018

temu

10 października 2018 roku, w Warsaw Trade Tower, odbyło się spotkanie podsumowujące udział reprezentacji Polski w EuroSkills 2018 w Budapeszcie.. W pierwszej części – briefiengu prasowym - wzięli udział reprezentujący nasz kraj uczestnicy zawodów, ich trenerzy i eks
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.