EuroSkills 2018 - debiut Polaków

EuroSkills 2018 - debiut Polaków

Opublikowany

W ostatnim tygodniu września odbyła się w Budapeszcie olimpiada umiejętności zawodowych – EuroSkills 2018. Polska debiutowała w tej prestiżowej imprezie, której głównym celem jest promocja edukacji branżowej.

W tym roku w olimpiadzie młodych profesjonalistów udział wzięło ponad 600 osób reprezentujących 28 krajów, a zawodników startujących w 37 konkurencjach dopingowało w halach Hungexpo ponad 80 tysięcy widzów.

Polskę reprezentowało ośmiu uczniów: Mateusz Dąbrowski i Przemysław Krasnodębski w mechatronice, Dawid Grodzki w konkurencji suchej zabudowy i gładzi tynkowych, Sylwia Leszczyńska we florystyce, Maciej Pisarek w gotowaniu, Robert Stachowiak we fryzjerstwie, Bartosz Trocha w murarstwie oraz Tymoteusz Dubiński startujący w konkurencji pokazowej – ciesielstwie.
Największy sukces spośród naszych reprezentantów odniósł Maciej Pisarek, który w zawodach kucharzy zdobył prestiżowy laur - Medallion de Excellence (Medal Doskonałości).

Zawody EuroSkills 2018 zostały odwiedzone przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską oraz polskiego ambasadora na Węgrzech, Jerzego Snopka.  

– Obecność Polski w budapeszteńskim EuroSkills to bardzo ważny element promocji naszej ojczyzny – powiedział ambasador RP. Z jednej strony, włączamy się do bardzo elitarnych zawodów, z drugiej zaś, swoją obecnością pokazujemy zainteresowanie ‎szeroką sferą edukacji szkolnictwa branżowego. To doświadczenie jest bezcenne, zarówno z perspektywy uczestników, jak i ewentualnych naszych aspiracji do organizacji imprezy w Polsce w przyszłości – podsumował Jerzy Snopek.44902353122_84cec0406b_z(2).jpg
Przygotowania i start Polski w EuroSkills (podobnie jak w globalnym WorldSkills) koordynowała, na mocy decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Na FRSE spoczywał obowiązek wyłonienia zawodników oraz ekspertów, którzy reprezentowali nasz kraj. FRSE odpowiedzialna jest również za przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów w skali europejskiej i światowej.  

– W tym roku nadrobiliśmy bardzo szczególną zaległość: udziałem w budapeszteńskich zawodach wypełniliśmy ważną lukę, naszą nieobecność w skali kilkunastu lat istnienia EuroSkills – powiedział dr  Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE. Zawody idealnie wpisują się w jedną z kluczowych idei Ministerstwa Edukacji Narodowej, czyli odbudowania i dalszego rozwoju szkolnictwa branżowego w Polsce. To znakomita promocja tej formy edukacji i możność podnoszenia oraz zdobywania kompetencji. A to trudno przecenić w kontekście przyszłego wejścia młodych ludzi na rynek pracy i osiągnięcia samodzielności – podsumował udział Polski w EuroSkills dyrektor FRSE.
43179299710_2769a992dc_o.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week

temu

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ma zaszczyt zaprosić do udziału w Konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week.. Głównym celem wydarzenia jest promocja kształceni
Konferencja inaugurująca Europejski Korpus Solidarności

temu

Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności Zamek Ujazdowski Warszawa, 30 października 2018. Europejski Korpus Solidarności to nowy program Komisji Europejskiej umożliwiający młodzieży zdobycie cennego doświadczenia, rozwój umiejętności i wniesienie wkładu na rze
Konkurs Selfie+ 2018

temu

Platforma selfie+ to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programów: Erasmus+, PO WER, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, służące prezentowaniu działań projektowych realizowanych przy wsparciu Fundacji  Rozwo
Sukces i doświadczenie – EuroSkills 2018

temu

10 października 2018 roku, w Warsaw Trade Tower, odbyło się spotkanie podsumowujące udział reprezentacji Polski w EuroSkills 2018 w Budapeszcie.. W pierwszej części – briefiengu prasowym - wzięli udział reprezentujący nasz kraj uczestnicy zawodów, ich trenerzy i eks
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.